Moja Pohoda

Autor: Marián Kičinko | 16.7.2014 o 8:49 | Karma článku: 7,28 | Prečítané:  1497x

Bol som tam. Aj keď je to na slovenské pomery pridrahé. Súhlasím, že jej zahraničné hudobné hviezdy sú buď z minulosti alebo neurčito budúce. Úprimne sa priznám, že som ich vôbec nepoznal. Oprávnene som sa obával, že priestor bude preplnený hipstermi. (Len tuším, čo toto slovo znamená.) Zažil som ich v prirodzenom prostredí a zvedavo ich pozoroval.  

Overil som si, či ešte dokážem poskladať stan. Postavil som ho! Spadol až v nedeľu. Pri skladaní. S kamarátom sme si priebežne posielali SMS s miestami, kde sa stretneme.

Čaro tohto festivalu spočíva v tom, že si vyskladáte svoju vlastnú verziu Pohody. Ľudia dvojfarebného videnia, ktorí tu nikdy neboli, majú v tom zrejme jasnejšie ako ja sám pred množstvom programu.

Z hudobného festivalu som si spravil literárny a počúval viac slová ako hudbu. Aj to sa dalo. Hviezdou bol pre mňa Milan Lasica, ktorý sa priznal, že nevie, prečo tam je, improvizoval, no neironizoval a aj keď mal možnosť sarkasticky udrieť, nespravil tak. Priznal sa, ako na tom je s technológiami a na rozdiel od Toho, koho meno už nemusíme spomínať, negooglil. Moderátor s ním dokázal držať krok a bola to radosť počúvať.

Prišla aj slovenská literárna hviezda Dušan Mitana. To, čo mu spravil moderátor, sa v Kórei (Severnej) trestá smrťou. On sa nezhováral s Mitanom, ale sám so sebou. Nedal mu priestor. Škrtil ho svojimi otázkami. Spýtal sa, akú ukážku si vybral, a potom mu vybral sám. Mal fúziky, zrejme to bol hipster. Ušiel som. Nedalo sa inak.

Pretlačil som sa na predstavenie GunaGu. Patril som medzi tých šťastných, bol som vo vovnútri. Zaklimáčkoval som si. Tu sa už na rozdiel od Lasicu udieralo tvrdo. Aj na svet reklamy – chceli by ste mať bankomatovú kartu s hladujúcim somálskym dieťaťom, aby ste vedeli, že keď ňou platíte, pomáhate? Po predstavení sme vychádzali von do sveta tej správnej zubnej kefky, piva, operátora (ľudia si nasadili oranžové okuliare, veď boli zadarmo). Dokonca aj toaletný papier mal byť tej správnej značky. Pre priaznivcov politických konšpirácii mám indíciu – bol bielo-modrý.

Aj triedenie odpadu dokázalo zaujať davy, postačilo na to trocha dažďa.

Po konci TEDxu sa vonku tlačili davy a ja som nevedel prečo. V stane malo byť prekvapenie. Až na druhý deň som sa dozvedel, že tam prišiel Ten, ktorého meno sa nemalo spomínať.

Videl som Stanley cup a počul Gáboríka rozprávať. Verte, že obrátená situácia by bola zaujímavejšia. Veľkosťou publika však aj tu vyhral.

Pokúšal som sa pochopiť pokrik: „Hovno!“ ktorý sa niesol ako mexická vlna od stanu k stanu. Viem však, čo dokázala analýza, a tak som s tým prestal. Zo Slobodnej Európy mi ostane spomienka na pivový pohár punkovo-slušne vyhodený do vzduchu. Bol prázdny. Zrejme to ocenili ľudia, ktorí boli pod ním.

A dostal som sa aj ku Katarzii, nadchla ma. Jej slová sa dajú počúvať. Vypočul som si aj raperov bez hudby. Boli ako zmoknuté sliepky. Ostali len kŕčovité pózy. Čoko bez Voko však potešila. Pózovalo sa však veľa. Nespravil som si ani jednu selfie a na Modrých horách som bol sabotér v dave a neurobil z rúk horu.

S kamarátom sme sa na dohovorených miestach stále míňali.

Počas koncertu Ukrajinskej národnej filharmónie viali ukrajinské vlajky, uvedomil som si, v akej šťastnej časti sveta žijem. Potom som si na chvíľu pomýlil účastníka povstania s rekvizitou a vydesil sa, kedysi bol aj u nás čiernobiely svet.

A stále som sa neúspešne stretával s kamarátom.

Posledné ráno sedím na tulivaku, čítam Pohodadenník, smejem sa na kulinárskej trnkovčine, ujedám zo šišky a cítim sa skvelo. Konečne som pochopil podivný páskovo-kartónový artefakt na trávniku – bol to bazén a konceptuálne umenie. Večer som si kúpil zrejme hipsterské tričko. Som zarastený, rukou si nahmatám náznak fúzikov. Našiel som si novú čitateľnú hviezdu – V. Kostelanského.

Miesto Jany Kirschnerovej som mal jeden z najdôležitejších rozhovorov v živote. A opäť toho veľa nestihol. S kamarátom sa snáď stretnem o rok. Môj svet je farebný, vytváram si novú škatuľu s Kraftwerkvtipmi. Vediem Silné reči, som celý od blata, špinavý a šťastný. Je ešte tak veľa zaujímavých svetov, ktoré som neochutnal! A to je dobre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?