Ukrižujme ho na bicykli

Autor: Marián Kičinko | 23.1.2013 o 21:37 | (upravené 23.1.2013 o 21:43) Karma článku: 9,76 | Prečítané:  1407x

Caesara zabili dvadsiatimi tromi ranami. Podľa lekára bola len jediná z nich smrteľná. Útočníkov bolo vyše 60. Poznáte meno niektorého z nich? Ako sa cítil ten, kto mu uštedril dvanástu ranu? Aký to bol pocit dať mu posledný úder? Tušil jeden z tých útočníkov, že práve jeho rana je smrteľná? Chválil sa tým časom? Lance Armstrong potreboval viac rán. Útočníkov je omnoho viac ako 60. Chvália sa tým na sociálnych sieťach, tvária sa veľavravne a pokyvujú hlavou, že to tušili.

Úradník v austrálskej knižnici si dal tú námahu a vyrobil tabuľku, ktorá upozorňovala čitateľov, že medzi beletriu by mala knižnica presunúť aj knihu Lance Armstrong: Obrázky šampióna. Bezmenní zbabelci zvyknú zaútočiť od chrbta, keď cítia, že majú prevahu. Spôsobov, ako si odhryznúť svoj kúsok slávy, je veľa, niekomu postačí zviezť sa na chrbte Armstronga ako na bicykli.

Dopoval, klamal o tom, snažil sa to utajiť, no pravda vždy vyjde najavo. Vo svojom rozhovore s Oprah Winfreyovou bol v prvej časti málo citlivý a neľutoval dostatočne. Sme spokojní, položili sme legendu na lopatky a ešte si môžeme pohoršene odpľuť.

Čo hovoríte na ruku Maradonu, vďaka ktorej Argentína získala titul na MS vo futbale v Mexiku? Maradona ruku dlho popieral, no neskôr ju priznal. Zobrali Argentíne titul?

Viete o tom, že každý druhý nórsky olympionik v behu na lyžiach je astmatik? Vďaka tomu môže používať preparáty zvyšujúce kapacitu pľúc a uľahčujúce dýchanie. Choroba sa odrazu stáva pomocou. Astmatici majú chemickú výhodu. Nepripomína vám to Armstronga a jeho rakovinu semenníkov (nesnažím sa jeho chorobu zľahčovať)? V prípade bežcov astmatikov sa zatiaľ taktne mlčí, hoci niektorí súperi už protestovali aj nahlas.

Športovci sa dostali na hranicu možností ľudského organizmu a poniektorí idú až za ňu. Zlomová hranica je málo viditeľná. Zoznam zakázaných látok je však jasný a strohý. Pri množstve výživových doplnkov, ktoré berie vrcholový športovec, sa začne posúvať prah citlivosti na chemikálie. Efedrín je bežnou súčasťou liekov proti kašľu, no je na zozname. Paradoxne dopuje celá verejnosť, no len športovci to majú zakázané. A efedrín sa zvykne používať už aj pri plnení športových limitov na slovenských vysokých školách.

Na zozname zakázaných látok je aj THC. Jeho umiestnenie tam pôsobí úsmevne. Predstava cyklistického peletónu, ktorý sa divoko smeje a hromadne si skracuje trasu cez miestne potraviny, nás rozosmeje a navodí správny športový zážitok.

Po takomto pohľade už zoznam nepôsobí nebezpečne. Zábrany sa strácajú. A najlepší môže byť len jeden. Nikto si nebude pamätať toho na piatom mieste a najmä nie sponzori. Miesto je tam len pre jediného človeka. Armstrong mal na to ideálne dispozície. Výnimočnú vitálnu kapacitu pľúc, pomalšiu tvorbu kyseliny mliečnej. Navyše jeho telo sa po prekonaní rakoviny ešte viac prispôsobilo cyklistike a stalo sa odolnejším. Bol to budúci víťaz. Stačilo naskočiť na bicykel, teda vojsť do cyklistického kolotoča. Bolo by naivné myslieť si, že ostatní súperi boli čistí. Tvárme sa však tak. Nie, ozaj to nejde! Skúste sa na to pozrieť z pohľadu boja proti korupcii na Slovensku. Koľkí ľudia úplatok nezobrali, ak im bol ponúknutý? Armstrong spravil to, čo by spravila väčšina z nás.

Na doping potrebujete zázemie. Lekárov, chemické prípravky, podporu. To všetko mu jeho okolie vytvorilo. Armstrong doping nevytvoril, on len začal používať štandardne pripravený postup. Museli to tušiť sponzori a príliš im to nevadilo, pretože boli výsledky. Víťazovi býva časom odpustené. Dobre to vie Maradona. Dobre to vedia zázrační športovci z NDR. Možno na to sa spoliehal aj Armstrong.

A možno bol doping samozrejmou vecou. Normálnosť sa predsa určuje väčšinou. Ak väčšina pelotónu dopuje, nenormálni boli tí, ktorí to nerobili. Armstrong sa len správal normálne. Víťaz musí využiť ponúkanú šancu. Pre tých ostatných sú ceny fair-play a úsmevné reči o olympizme. Za nimi však nepríde sponzor s lukratívnou zmluvou.

Sú športy, ktoré budú mať vždy dopingový biľag. Cyklistika, kulturistika, silové športy, tam akosi automaticky predpokladáme chemickú podporu. Výkony, ktoré sa tu objavujú, nedokážeme prijať, sú úplne mimo našich schopností. Oni sa pohybujú na hrane. Ak vás neprichytia, ste čistý. Niekedy o víťazovi rozhodujú návštevy dopingových komisárov. Ak prídu v nesprávny čas, prehrali ste. Armstrong nebol usvedčený priamo. Usvedčili ho ľudia, ktorí ho nikdy neporazili v pretekoch. Bývalí dopingoví hriešnici, ktorí si takto zachraňovali vlastnú kožu a za ich svedectvá im zmiernili tresty. Má v tejto chvíli niekto chuť hovoriť o čestnosti v športe?

Nakoniec sa pod tlakom priznal. Donútil ho dav útočníkov. Tour de France už nemá víťaza siedmich ročníkov. (Nemali už nikoho čistého?) Lámanie na kolese môže skončiť. Tí, ktorí majú chuť útočiť, sa môžu nadopovať liekmi proti kašľu, dať si jointa a sadnúť si na bicykel a spraviť 150-kilometrovú trasu. Ak si na to netrúfate, dajte si aj EPO a krvnú transfúziu.

Stále šomrete? Pozrite si fotku Jarmily Kratochvílovej v čase pretekania, ktorá stále drží svetový rekord v behu žien na 800 m. Pohľad na toho chlapa vás stále nepresvedčil? Veď už aj s pohlavím máme problém. Semenyaová nám motá hlavu doteraz a nemusí behať ani po atletickom ovále.

Armstrong vyhral svoj najdôležitejší pretek. Vyhral nad rakovinou, ktorá už bola v najťažšom štádiu. Toto víťazstvo dáva silu mnohým chorým a ukazuje im cestu. Nikdy sa netreba vzdávať. Môžete sa vrátiť silnejší. Založil nadáciu, ktorá zachraňuje životy ľuďom, pri ktorej máte pocit, že naozaj pomáha a nie je len o fotkách v časopisoch pre zakladateľov.

S biľagom, ktorý má, sa bude musieť naučiť žiť. Pre mnohých z nás ostane symbolom cyklistiky. Tour de France je o ňom. Symbolizuje jej jednu éru.

Ak máte stále v rukách palice, pozrite sa na jamajských šprintérov. Sú akísi príliš dobrí. Nepôsobí to podozrivo? Nezameriate sa teraz na nich? Ak sa vám ich podarí dobehnúť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?